گاهشمار ایرانی در دست انتشار.به همت هومرآبرامیان و کاروان نوروزی نیویورک

 

فرهنگستان جهانی کورش بزرگ باهمکاری Persian Parade (کاروان نوروزی نیویورک) از پیرامون دوسال پیش دست بکار فراهم آوردن یک گاهشمار ایرانی شد. دانشنامه یی که جای آن بگونه ی بسیار غم انگیز  تهی بود.

 

در پی پذیراندن دین بیابانی اسلام بزور تازیانه و تیغ بر ایرانیان، و راه اندازی آسیابهای خون در کران تا کران آن سرزمین اهورایی، ستیزی آشتی نا پذیر با همه ی ماندمانهای فرهنگ ایرانشهری آغاز شد.

اگر نگاهی به  تقویمی که همه ساله در کشور ما فرادست جوانان میهن گذاشته می شود بیاندازیم، ژرفا و بلندا و پنهای زشتکاری این حکومت فرو افتاده از دوزخ را به روشنی خواهیم دید.

به نمونه های زیر بنگرید و اگر هنوز  چیزی از گوهر گرانبهای «ایرانی» در شما برجاست، برای پاره کردن زنجیرهای بردگی از پر و پای خود برخیزید:


19 
فروردین ولادت امام محمد تقی    22 فروردین ولادت امام علی    24 فروردین وفات زینب

 اردیبهشت شهادت امام موسی كاظم     5 اردیبهشت مبعث رسول اكرم    10اردیبهشت ولادت امام حسین 
11 اردیبهشت ولادت ابوالفضل العباس     12اردیبهشت ولادت امام زین العابدین  18اردیبهشت ولادت علی اكبر     22 اردیبهشت ولادت حضرت قائم.

 14خرداد رحلت امام خمينی   15خرداد قیام خونین زندانی شدن حضرت امام خمینی   20 خرداد ولادت امام حسن مجتبی   23 خرداد شب قدر   24 خرداد ضربت خوردن علی    25خرداد شب قدر    26خرداد شهادت علی 
27 
خرداد شب قدر

 2 تیر روز جهانی قدس     5 تیر عید سعید فطر    6 تیر سعید فطر    29 تیر شهادت امام جعفر صادق  

مرداد ولادت معصومه   13مرداد ولادت امام رضا    31 مرداد شهادت محمد تقی «جوادالائمه»

شهریورشهادت امام محمد باقر   10 شهریورعید قربان   15 شهریور ولادت امام علی النقی الهادی 
18 
شهریورعید غدیر خم     20 شهریور ولادت امام موسی کاظم        

مهر تاسوعای حسینی  9 مهر عاشورای حسینی 11مهر شهادت امام زین العابدین  24 مهر شهادت امام زین العابدین

آبان ولادت امام محمد باقر  5 آبان شهادت امام حسن مجتبی   18 آبان اربعین حسینی  26آبان رحلت رسول    28  آبان شهادت امام رضا  

  آذر شهادت امام حسن عسکری   10آذر ولادت رسول اكرم     15ولادت امام جعفر صادق     

دی ولادت عیسی مسیح     6 دی ولادت امام حسن عسكری       8 دی وفات معصومه

بهمن ولادت حضرت زینب    11 بهمن شهادت حضرت فاطمه زهرا     12بهمن بازگشت حضرت امام خمينی به ایران     22 بهمن پیروزی انقلاب اسلامی ايران      

اسفند شهادت حضرت فاطمه زهرا   11اسفند سالروز وفات حضرت ام البنین   18اسفند ولادت فاطمه زهرا      28 اسفند ولادت حضرت امام محمد باقر.

 

کسی که این سالنامه را می بیند، جز اینکه ایران را زادگاه و آرامشگاه تازیان بداند، چه چیز دیگری می تواند بپندارد؟… وآیا این نه همان چیزی است که سردمداران سرزمینهای باختری می خواهند و در راستای آن سرمایه گذاری می کنند؟

گیرم که آنها چنین می خواهند و آخوندها نیز خواست اهریمنی آنها را بانجام می رسانند، ولی ما چرا باید به اینهمه  ننگ و خواری تن دهیم؟

فرهنگستان جهانی کوروش بزرگ و کاروان نوروزی نیویورک برآن شدند تا با همکاری یکدگر این لکه ی ننگ را از چهره ی زیبای ایران و ایرانی بشویند و یک سالنمامه ی ایرانی که نشانگر کارنامه ی راستین  این سرزمین اهورایی و فرهنگ جشن ساز آن باشد فراهم بیاورند. برای این کار نه بودجه یی در کار بود و نه یاری رسانی از سوی سازمان یا بنیادی، آنچه بود دریا دریا مهر به ایران بود و کسانی که هیچ رنجی را رنج بزرگ و هیچ راهبندی را راهبند بزرگ ندیدند و هیچ سدی را گذر ناپذیر نیانگاشتند.

دستاورد کار و کوشش شبانه  روزی دست اندرکاران، پس از دوسال، سالنامه یی شد که چهار برگ از آن را در پیوست به دوستداران فر و فرهنگ ایرانشهری ارمغان می کنم.

 

کار این سالنامه امروز  بپایان رسید ولی همانگونه که خواهید دید نیاز به ویراستاری دارد . می گمانم چهار تا پنج ماه دیگر کار ویراستاری نیز بفرجام خواهد رسید(همه ی کسانی که توان ویراستاری (غلط گیری) دارند را به همکاری در این کار فرهنگی فرا می خوانم .

در این سالنامه تنها به چند نکته پرداخته ایم:

1 – رُخداد های نیک و بد  در  کارنامه ی پر فراز و فرود ایران.

2- فراپویی و فروپویی خاندان هایی که بر ایران فرمان رانده اند: از پیشدادیان و کیانیان تا مادها و هخامنشیان و  اشکانیان و ساسانیان و سامانیان تا جمهوری ننگین دامن اسلامی.

3 شناخت بیخ و بُن جشن های ایران( جشن های ماهانه – جشن های سالانه – جشن های آب – جشن های آتش – گهنبارها-  جشن های پراکنده و دیگر شادروزهای ایرانی.

4 بر رسی رخدادهای کلان جهانی مانند دو جنگ بزرگ  و پیایندهای آن در ایران و جهان– روزهای گرامیداشت آب –  گرامیداشت خاک – گرامیداشت پهناب ها و گرامیداشت زن – حقوق بشر و…

تا جاییکه درتوان داشته ایم کوشیده ایم تا سخن را در پیاله ی پارسی سره بریزیم (بجز بنمایه هایی که ناگزیر از بازنویسی آنها بوده ایم)

چهار نمونه از این سالنامه ی ایرانی را در پیوست پیشکش می کنم:

ارمغان یکم: پنجم اس��ند (روز  گرامیداشت زن و زمین) ( جشن دلدادگان) پیشکش به همه ی زنان و مردان آزاده ی ایرانی که بهم مهر می ورزند.

ارمغان دوم: سیزدهم اسفند، (روز درگذشت کورش بزرگ)  پیشکش به همه ی آنانی که دل در گرو مهر ایران دارند و آن بزرگمرد تاریخ جهان را شالوده ریز کاخ ورجاوند بنیاد حقوق بشر می دانند.

ارمغان سوم: بیست و چهارم اسفند ماه، (خجسته زاد روز رضا شاه بزرگ) پیشکش به آن گروه از جوانان ایرانی که در دیماه گذشته در زیر آسمان ایران خروش برکشیدند« رضا شاه روحت شاد»    

ارمغان چهارم : روز یکم فروردین ماه ( جشن نوروز ) شیرازه بند فرهنگ ایرانشهری.

این ارمغان های گرانبها گوارای جانتان باشد و بماند.

چند نکته:

1-    این سالنامه همیشگی است، نیازی نخواهد بود که هر سال دگرگون شود، ولی هر سال بخشهایی بر آن افزوده خواهد شد.

2-    کم نیستند روزها و رخدادهایی که از دیده دور مانده اند.  در آینده افزوده خواهند شد .

3-    این سالنامه پس از پایان کار ویراستاری در چند پوشنه چاپ و فرادست جویندگان دانش گذاشته خواهد شد. بیگمان نسخه هایی از آن به برخی از  دانشگاهها و دیگر کانونهای بزرگ دانشی در سراسر جهان فرستاده خواهد شد تا دانش پژوهان  به آن دسترسی داشته باشند.

4-    کار برگردان این سالنامه بزبان انگلیسی کاری است بسیار کلان و بیرون از توان یکی دو تن ،  از این رو از همه ی فرهنگیاران گرانمایه که توان همکاری دارند در خواست می کنیم که به این کاروان بزرگ بپیوندد. 

هر کس می تواند بدلخواه خود یک یا چند زمینه را برگزیند و آن را به انگلیسی برگرداند. هر بخش بنام همان کس بزیر چاپ خواهد رفت. این همکاری گروهی بر شکوه و ارزش این کار ملی خواهد افزود. در این راستا همه ی فرهیختگان افغانی و تاجیکان پارسی زبان را نیز به همکاری در این جنبش بزرگ فرهنگی فرا می خوانیم .

پاینده ایران – هومر آبرامیان . سرپرست فرهنگستان جهانی کوروش بزرگ

پاسخی بگذارید