همن سیدی:تهدید تحریم انتخابات، موتور مشارکت شد!

مشارکتی که دیروز در انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت حاصل تند شدن بی‌سابقه لحن کاندیداها علیه یکدیگر بود که آن هم مستقیما حاصل ‘تهدید تحریم’ از هردو سو بود.
در این انتخابات، استثنائا کاندیداهای هردو طیف نگران تحریم بودند. روحانی نگران تحریم طبقه متوسط و شهری بود، رئیسی-قالیباف هم نگران عدم مشارکت قشر فقیر و کم‌درامد بودند. هیچ کدام هم دلیل یا برنامه‌ خاصی برای قانع کردن مخاطبانشان نداشتند و تنها راهی که برایشان مانده بود، تخریب بی‌سابقه یکدیگر بود.
واضح است. اینبار برخلاف چهار سال پیش نمی‌شد مردم را با وعده رفع تحریم و تعامل با جهان و گشایش اقتصادی پای صندوقها آورد. تحریمها که رفع شده بود و تصمیم در مورد تعامل با جهان هم کار رهبر است نه رئیس‌جمهور. او هم چنین قصدی ندارد.
به همین دلیل روحانی مجبور شد به هراساندن مردم از به قدرت رسیدن حریف متوسل شود. آنچه که او در کرماشان گفت بیشتر به گفتمان مجاهدین و سلطنت‌طلبها شبیه بود نه رئیس جمهوری که خودش ٣٨ سال در پستهای بالای حاکمیت بوده. او نه فقط در چهار سال آینده که تا آخر عمر باید برای متهم کردن رقیبان به اینکه ٣٨ سال فقط اعدام کرده‌اند و زندان ساخته‌اند و دیوار کشیده‌اند، هزینه بپردازد.
از دیگر سو قالیباف-رئیسی که وعده افزایش یارانه را برای قانع کردن مردم کافی نمی‌دیدند، مجبور شدند به نحو بی‌سابقه‌ای به فساد اقتصادی شخص رئیس‌جمهور و خانواده‌اش و همچنین معاون رئیس‌جمهور و خانواده‌اش بپردازند. این تندیهای بی سابقه مستقیما به ‘تهدید تحریم’ برمی‌گشت.
این انتخابات برنده قاطعی ندارد اما بازنده‌اش جمهوری اسلامی است که اینبار از زبان مسئولانش فاسد و اعدامگر نامیده شد. روحانی در چهار سال آینده، دوره سختتری را پیش رو خواهد شد. شاکیان او، مردمان عادی نیستند که نتوانند پیگیر مطالبات خود باشند و رئیس جمهور را مسئول حرفهایش بدانند. شاکیان او سپاه و جامعه روحانیت و کلا اصولگراهای پرقدرت خواهند بود که به این آسانی دست سر او برنمی‌دارند.
پس روحانی برنده مقتدری نخواهد بود اما جمهوری اسلامی شدیدا بازنده است که در آستانه چهل‌سالگی‌اش، معلوم شد مسئولان بسیار رده بالایش، یا اهل اعدام کردن و زندان و دیوارکشی بوده‌اند، یا فاسد و زمین‌خوار و خانواده‌پرور. آنچه هزینه این ادعاها را سنگینتر می‌کند، این است که از سوی اپوزیسیون برانداز مطرح نشده، از سوی افرادی بیان شده که شورای نگهبان آنها را به عنوان معدود افراد صلاحیتدار برای ریاست جمهوری تشخیص داده بود!
خامنه‌ای بدترین انتخابات را تجربه کرد، بدتر از هشت سال پیش. اتهامات آنزمان هیچگاه کل حیثیت جمهوری اسلامی را چنین لگدمال نکرده بود. تنها در حد بگم بگم احمدی‌نژاد و دروغگو نامیدنش از سوی موسوی باقی ماند. همچنین مهره‌ای هم که خامنه‌ای برای جایگزینی خودش درنظر داشت به مهره سوخته تبدیل شد. رئیسی پیش از کاندید شدن چنین خوار و حقیر نشده بود. او هم از مردم نه گرفت، هم سطح تحلیل و درک خودش را عیان کرد، مخصوصا آنزمان که زبان کردی را با خرمشهر اشتباه گرفت!
شاید این آخرین انتخابات ریاست جمهوری باشد و خامنه‌ای با تغییر قانون اساسی سیستم جمهوری اسلامی را پارلمانی کند که نخست وزیر و هیات دولت از میان مجلس انتخاب خواهند شد. بعدا بیشتر به این احتمال می‌پردازم اما تاکنون هیچ انتخاباتی چنین کلیت حکومت و رهبرش را بی‌ اعتبار نکرده بود. او دیگر توان تکرار چنین هزینه‌ای را نخواهد داشت.
تهدید تحریم و مشارکت در دو فاز متفاوت، مکمل هم عمل کردند.

#امتناع
@NoVote1396

پاسخی بگذارید